Kodumaine kino Cannes'is

Film “Kraanad on lendavad” on ainus nõukogude täispikk film, mis võitis Cannes'i filmifestivali peaauhinna.

1946 NSVLi filmifestivali suurpreemia sai Friedrich Ermleri filmi "Suure pöörde"; Värvipärandi võitis Aleksander Ptushko kivi lille auhind, režissööride filmitegijate assotsiatsiooni auhind - Mihhail Romm filmi „Mees N 217“ eest.

1951 Filmi "Mussorgsky" kaunistamise eest anti kunstnik Abram Wexler; Lühifilmide konkursi võitjateks tunnistati Dadachevi ja Guidini lindid "Nõukogude Aserbaidžaan" ja "Nõukogude Eesti".

1954 Režissöör Sergei Yutkevich sai rahvusvahelise festivali auhinna filmile „Albaania suur sõdalane Scanderberg“.

1955 Parima lüürilise filmi auhinna „Balleti kinematograafiliseks tõlgendamiseks ja Galina Ulanova silmapaistvale meisterlikkusele“ anti film-ballett Leo Arnshtam ja Leonid Lavrovsky “Romeo ja Julia”. Auhinna "Parim näitleja" sai Joseph Heifitsi film "Big Family". “Suurpere”, mis on kogu Rahvusvahelise Cannes'i filmifestivali ajaloos “tiitlik”, võitis 16 auhinda (nominendil „Parim näitleja“ - 16 inimest).

1956 Režissöör Sergei Yutkevitš sai filmi "Othello" parima direktori. Tengiz Abuladze ja Rezo Chkheidze said lühifilmide võistluse võitjad.

1957 Eriauhind („Algupärase stsenaariumi, humanismi ja romantika eest”) pälvis Gregory Chukhrai filmi „Nelikümmend esimene”, Sergei Kogani „Lõuna-Mere jahimehed” - lühifilmide konkursi auhind.

1958 Festivali "Golden Palm" peaauhind läks Mihhail Kalatozovi maalile "Kraanad sõidavad". See on ainus siiani kodumaine film, sai Cannes'i IFF-i "Golden Palm". Filmile anti Cannes'i filmifestivalil ka eritähendus.

1960 Parima rahvusliku programmi „Humanismi ja erakordsete kunstiliste omaduste eest” auhind anti Joseph Kheifitsi filmile „Daam koertega“, juhtiv näitleja, näitleja Iya Savvina pälvis eriauhinna.

Cannes'i filmifestivalil pälvis Gregory Chukhrai filmi „Sõduri ballad“ parima filmi eest noortele.

1961 Parima suunalise auhinna ja kõrgema tehnikakomisjoni eriauhinna sai Julia Solntseva filmi „Aastatüüp“ eest.

1963 Spetsiaalne žürii auhind "For revolutsioonilise eepose parim kehastus" anti režissöörile Samson Samsonovile filmi "Optimistlik tragöödia" eest.

1966 Parima režissööri auhinna tähistas Sergei Yutkevitši töö filmil "Lenin Poolas."

1969 Rahvusvahelise Filmikriitikute Liidu (FIPRESCI) auhinna andis Andrei Tarkovsky filmi Andrei Rublev.

1972 "Grand Prix" sai Andrei Tarkovski filmi "Solaris".

1974 Parima lühifilmi kuldne palmikuur läks lavastaja ja stsenaristi Fjodor Khitruki animafilmile „Saar“ ja kunstnikele Eduard Nazarov ja Vladimir Zubkov.

1975 Žürii auhinna lühifilmi eest võtsid taas üle Fyodor Khitruk ja tema animafilm „Ma annan sulle tähe”.

1979 "Grand Prix" sai filmi Andrei Konchalovsky "Siberiada".

1981 Teise plaani rolli eest tasu saaja oli Elena Nightingale. 1981. aasta filmis “Seadus” (stsenarist Vytautas Zhalakevichus, režissöör Almantas Grikevičius). Elena Solovey on ainus nõukogude ja vene näitleja, kellele on antud palmi haru.

1983 Rahvusvahelise filmikriitikute liidu (FIPRESCI) auhind, parim auhind ja ökumeenilise (kristliku) žürii auhind sai Andrei Tarkovski lindi „Nostalgia”.

1984 Lühifilmide seas võitis Dmitri Takaishvili filmi "Katk".

1986 Grand Prix ja FIPRESCI auhinnad anti Andrei Tarkovskile filmi "ohverdus" eest ning lühifilmide seas võitis Leonid Gorokhovi ja Juri Kotsapi filmi "Haiduk".

1987 "Grand Prix" ja FIPRESCI auhind pälvisid Tengiz Abuladze filmi "Repentance" eest.

1990 Parima režissööri auhind läks Pavel Lunginile filmile Taxi Blues; auhind silmapaistvate kunstiliste saavutuste eest anti Gleb Panfilovi maalile “Ema”; “Kuldkaamera” anti Vitali Kanevskile debüütfilmi „Stop, Die, Resurrect” eest.

1992 Žürii auhind oli Vitali Kanevski film „Independent Life”.

1994 Žürii peaauhind ja ekumeenilise (kristliku) žürii auhind esitati Nikita Mikhalkovile filmi "Põletas päikese eest" eest.

1999 Parima stsenaariumi auhind anti Juri Arabovile ja Marina Korenevale režissööri Alexander Sokurovi filmis “Moloch” tehtud töö eest

2000 Parima näitleja ansambli auhind sai režissööri Pavel Lungini filmi "Pulmad".

2001 Noorsooteprogrammis “Filmifond” võitis festivali Sergei Luchishini film “Portree”.

2003 Rahvusvahelise Filmikriitikute Föderatsiooni (FIPRESCI) auhinna sai Alexander Sokurovi režissööri filmi "Isa ja Poeg" eest.

2007 Parima meessoost rolli auhinnaks võtsid Vene näitleja Konstantin Lavronenko, kes mängis Andrei Zvyagintsevi lavastatud filmis “Exile”. Ainus vene näitleja, kes võitis Cannes'i filmifestivali auhinna parima näitleja eest.

2008 Auhinna „Kuldkaamera“ autasustati Valeria Gai Germanika lavastatud filmile „Igaüks sureb, kuid ma jään,”.

2011 Žürii eripreemia konkursil “Eriline välimus” anti Andrei Zvyagintsevi maalile “Elena”.

2012 Rahvusvahelise Filmikriitikute Föderatsiooni FIPRESCI auhind sai filmi Sergei Loznitsa "In the Fog", mis osales Cannes'i filmifestivali põhikonkursil.

2012 Cinefondationi debüütivõistluse esimene auhind anti Moscovite Taisiya Igumentseva lühifilmi „Tee“.

2014 Parima stsenaariumi eest sai auhinna vene režissööri Andrei Zvyagintsevi film “Leviathan”.

2017 Žürii auhind sai Andrei Zvyagintsevi filmi "Ei meeldi" FIPRESCI Rahvusvahelise Filmikriitikute Föderatsiooni auhinna sai Kantemir Balashovi "Tesna".

2018 Parima heliraha auhind oli Kirill Serebrennikovi film “Suvi”.

Allikas: Echo Movie

Loading...